Instagram / https://www.instagram.com/psk.dan.dogangunayyildiz/ 

Merhaba,

Benim meslek yolculuğum, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’ne katılmamla başladı diyebilirim. Üniversite yıllarımda, belki de kendim için duyduğum merak, çevremi, alanımı, uzmanlığımı tanıma ve öğrenme yolunda adımlar atmamı sağladı.

Mezun olduğumda Psikolojik Danışman ve Rehberlik ünvanımla birlikte aynı zamanda 600 saatlik süpervizyonlu Aile Danışmanlığı Eğitimi’ne katıldığım için Aile Danışmanıydım. Mezun olduktan sonra çeşitli merkezlerde ve okullarda çocuk, genç ve yetişkinlerle çalışma fırsatı elde ettim. Bu sıralarda, çocuk ve ergenlerin dünyalarını keşfetme arzum nedeniyle; uygulama ve süpervizyonlu (usta-çırak ilişkisine dayalı, uygulamalı öğrenme) “Çocuk Merkezli Oyun Terapisi”, “Filial Terapi”, “Bilişsel Davranışçı ve Rasyonel Duygucu Oyun Terapisi”, “Deneyimsel Oyun Terapisi” eğitimlerini aldım. Aileleri daha çok anlamak ve yarar sağlamak için Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün “Stratejik Çift ve Aile Terapisi” eğitimlerini ve süpervizyonlarını tamamladım.

Benim için perdenin diğer yüzünü gösteren bir deneyim olan, Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden “EMDR 1. Düzey Eğitimi”, “EMDR 2. Düzey Eğitimi” ve süpervizyonunu bitirdikten sonra Prof. Dr. Ümran Korkmazlar tarafından verilen “Çocuk ve Ergenler için EMDR 1. Düzey Eğitimi”ni tamamladım. Ardından Mehmet Zihni Sungur’un açtığı “Kognitif ve Davranış Terapileri” kursunun 11 modül süren birinci bölümünü tamamladım.

Bir yandan iyi bir uygulayıcı olmak bir yandan da teorik altyapımı desteklemek için Dokuz Eylül Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü tezli Yüksek Lisansı programından mezun oldum. Tez konumu, günümüzde önemli bir konu olarak gördüğüm ergenlerde dijital oyun bağımlılığını merak ederek bu alanda seçtim. Şu an Ege Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde doktora yapıyorum. Öğrenme ve mesleki yaşantım boyunca çocuk ve ergenlere yönelik oyun terapisi, psikolojik danışmanlık, ailelere yönelik seminer, atölyeler ve psikoeğitim çalışmaları yürüttüm. Şu an ise, bünyesinde bulunmaktan çok keyif aldığım Duyu Psikoloji’de çocuk, genç ve yetişkinlerle bireysel ve grup çalışmaları sürdürüyorum.

 

YORUMLAR

D.K

Merhabalar. Doğangün Hanım ile oğlumuzun (anaokulu) sınıfa girmeyi reddetmesi ve benden (anne) ayrılmak istememesi üzerine görüşmeye gittik. Yaz dönemi boyunca 5 seanslık bir oyun terapisi sonucu bugün çok rahat okula gidiyor ve bizden bağımsız diğer aile bireyleri ile kalabiliyor. Kendine güveni var farkedilir derecede. Çocuklarımın Doğa Ablası; çok tatlı, cana yakın, gülmeyi seven, çocuklarla ve ebeveynler ile iletişimi mükemmel bir insan. Kendisine sonsuz teşekkür ediyoruz. İyi ki tanıdık kendisini.

E.A

Kendisini arkadaşımın tavsiyesi üzerine tanıdım. Oğlumda olan sınav stresi sebebiyle gitmiştik. Kendisiyle konuştukça ailemizin de rahatladığını ve değiştiğini hissettim. Oğlum da sınavını atlattı çok şükür. Kendisine çok teşekkür ederim..

K.L

Kreşe giden 4 yaşındaki oğlum için, kreş öğretmenin isteği üzerine oyun terapisi dersi aldırdım, kendisi son derece tecrübeli ve güleryüzlü samimi ve sıcak bir uzman çok çok memnun kaldık, her veliye tavsiye ederim.

Ç.B

Çok tatlı dilli bir danışman, çocuklarla olan iletişimi de çok güzel. Konuşması oldukça akıcı, sizi sıkmıyor ve yanında rahat hissediyorsunuz. 4 yaşındaki kızım için destek almıştım kendisinden, 5-6 seans kadar gittik. Verimli geçtiği için sanırım son seansa da katılmamıştık.

M.A

Doğangün hanim ile bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tanıştım.4.sınıfa giden oğlumun dikkat dağınıklığı ve kaygı sorunuyla ilgili görüşmüştük.her seansta ben kendimi cok iyi hissediyordum..Çok olumlu ve pozitif bir enerjisi var. Oğlum çok severek gidiyor.hayata farklı bir gözle bakmamızı sağladı kendisine bu konuda çok minnettarim.

B.

Danışmanımdan gayet memnundum.Arkadaş tavsiyesi ile tanıştım. Yaşıtım olduğunu düşünerek, beni daha iyi anlayabileceğini düşündüğüm için tercih ettim. Sonrasında hiç pişman olmadım.İletişimi gayet güzeldi. Bir sene görüştük kendisiyle.Çok yardımı dokundu bana.Benim gitme sebebim daha çok öz güven problemiyle ilgiliydi. Büyük oranda aştım bu durumu.Düşüncelerimde düzelmeler oldu. Farkındalığım daha çok arttı. Samimiyeti,dürüstlüğü güzeldi.Pek çok arkadaşıma da tavsiye ettim kendisini.